שאלות ותשובות

תשובות לשאלות מתבקשות על חינוך דמוקרטי ועל בית הספר שלנו.

אנחנו בקהילה, מאמינים שבית הספר אינו מערך המכין את הילדים לעתיד, אלא ההווה הוא במוקד, בו מתאפשר לתלמידים להשתתף במערכת דמוקרטית אמתית ומלאת קסם של ילדות ושל שמחה.
הנה כמה תשובות לשאלות מתבקשות על חינוך דמוקרטי ועל בית הספר שלנו.

שאלות ותשובות

רב גילאיות? מה?

אין כיתות בבית ספר קהילה. אז מה יש במקום? יש שלושה בתי שכבות לפי גילאים (א-ב-ג, ד-ח,תיכון) שבהם אפשר לשבת בהפסקות ובשעות החופשיות. השיעורים עצמם מחולקים לפי רמות, או לפי טווח גילאים של כמה שנים (לפעמים אפילו של 6!). אם ילד מרגיש שהשיעור שמיועד לגילו מתחת לרמה שלו, הוא יכול לדבר עם המורה וללכת לשיעור שמתאים לו יותר.

למה אני צריך חונך?

יש שני סוגים של חונכים בבית הספר- חונך אקדמי (יועצת לימודים) וחונך אישי. התפקיד של יועצת הלימודים הוא ללוות את ילדי התיכון בלימודים ולדאוג לבירוקרטיה שקשורה בתעודת בגרות ובמשרד החינוך. את החונך האישי בוחר כל ילד בתחילת השנה, והוא ילווה אותו לאורכה. את החונך פוגשים פעם בשבוע לחונכות אישית- שבה אפשר לדבר, לנגן, לאפות עוגה, לטייל בחוץ, לשחק כדורסל ולעשות כל מה שרוצים.

למה אין מגמות? מה אני אעשה אם אני רוצה להתמקד במשהו?

בקהילה אין מגמות כי אין כוונה לחייב ילדים לבחור אם הם לא יודעים עדיין במה, או כאלה שמעדיפים ללמוד קצת מתחומים רבים. למרות זאת- יש שיעורים רבים מכל התחומים- מוזיקה, אומנות, מדעים, תיאטרון, קולנוע, וכולי. ילד שרוצה להשקיע את כולו בנושא אחד, יכול לבחור בהרבה שיעורים שעוסקים בו. בנוסף על זה- אם אתם בתיכון, אתם יכולים להשתתף בתוכנית ההתמקצעות- שבה אתם בוחרים נושא או תחום שמעניין אתכם ו"מתמקצעים בו": יוצאים ללמוד מחוץ לבית הספר, לוקחים קורסים באוניברסיטה או מתלווים לאדם שעוסק במקצוע.

מה אני עושה אם רבתי עם מישהו?

בשביל סכסוכים, ריבים, מכות, עלבונות וכל הדברים האלה קיימת ועדת דין ודברים. ועדת דין ודברים היא בית משפט מיניאטורי של בית הספר, שהשופטים בה הם חברי הועדה- מבוגרים וילדים מכל הגילאים. כשילד נפגע ממישהו, הוא יכול לתבוע אותו- הוא ממלא פתק קצר עם פרטי המקרה, ובשעה האחרונה של היום יתכנסו הוא, הילד הפוגע וכמה שופטים בשביל לדבר על המקרה ולנסות לפתור אותו. ועדת דין ודברים היא הרשות השופטת, מה שאומר שרק היא יכולה לתת עונשים.

מה אלו הועדות?

בית ספר קהילה הוא בית ספר דמוקרטי, מה שאומר שההחלטות נעשות בהסכמת כולם או על ידי צוות של מורים וילדים שבחרו תלמידי בית הספר-הצוותים האלה נקראים וועדות. בבית ספר פועלות ועדות: אירועים (שדואגת להפיק את חגי בית הספר), דין ודברים (שאחראית על המשמעת ועל פתירת סכסוכים), מורים (שאחראית ללוות את המורים ולחפש חדשים) ועוד הרבה אחרות. בתחילת השנה יש בחירות לועדות האלה- כל ילד מכיתה א עד יב יכול להציע את עצמו.הבחירות עצמן נעשות במליאה, שהיא התכנסות של כל ילדי בית הספר והמורים לדיון והצבעה על נושאים שקשורים לכולם, והיא הגוף החשוב ביותר (המליאה עצמה נפגשת פעם בשבוע לדבר על כל נושא שבעולם, להצביע ולהחליט).

יש תלבושת אחידה?

ממש לא. בקהילה כל ילד יכול להביע את עצמו בדרכים שלו, בין אם זה לבוש ובין אם זה כל דבר אחר. בכל זאת- אפשר לקנות ולקבל חולצות עם הסמל של קהילה, סתם בשביל הכיף.

האם ההורים שלי צריכים להיות דמוקרטיים כדי שאלמד בבית ספר דמוקרטי?

לא בהכרח. ההורים שלך אולי מאמינים פחות בגישה הדמוקרטית ויותר בזה שתצליח בלימודים של מערכת החינוך הרגילה, אבל זה לא ימנע ממך ללמוד בקהילה. זה אומר שאולי תצטרך לעבור יחד איתם על המערכת בתחילת השנה כדי לוודא ששיעורים כמו חשבון ואנגלית לא נעלמו אצלך, אבל אתה עדיין יכול להנות משיעורים נוספים, פרוייקטים, ועדות ועוד.

ואם רבתי עם מורה?

אין שום הבדל. אתה מוזמן לגשת לועדה ואם יתברר שבאמת צדקת המורה יצטרך להתנצל ולשאת באחריות.

איך בוחרים מערכת? למה יש כמה שיעורים באותה שעה?

בתחילת השנה כל ילד מקבל את מערכת השעות לטווח שכבות הגיל שלו, יחד עם הידיעון. בידיעון כתובים כל השיעורים יחד עם תיאור עליהם, ומה עושים בהם במהלך השנה. המערכת מלאה בהרבה שיעורים שעולים אחד על השני, כדי שכל אחד יוכל לבחור את מה שמעניין אותו. לפעמים זה אפילו מעצבן- אם יש שני שיעורים מעניינים שנופלים על אותה שעה, ולפעמים אין ברירה אלה לבחור. אל תשכחו לקבוע שעות של זמן חופשי! הן יכולות להיות יותר כיפיות מכל שיעור אחר.

איך עושים בגרות בבית ספר דמוקרטי?

כמו בכל מקום אחר. כל ילד שעולה לתיכון ורוצה לעשות בגרות, בוחר לעצמו בליווי יועצת הלימודים את התעודה שהוא שואף אליה, נכנס לשיעורים שנדרשים במהלך השנה ולבסוף ניגש לבחינה שמתרחשת מחוץ לבית הספר.

שלח לנו שאלה