שיעורים נבחרים בבית ספר קהילה

בעמוד זה מבחר שיעורים מצומצם ממגוון השיעורים העשיר של בית ספר קהילה.
יחד עם נושאי ליבה, נלמדים בקהילה נושאים שונים ובגישות ייחודיות. את המבחר המלא ניתן לראות בידיעון השנתי של הבית ספר.

אוריגמטריה

שיעור חוויתי המשלב בין אוריגמי – אומנות קיפולי הנייר שמקורה ביפן, לבין גיאומטריה- ענף בתחום המתמטיקה העוסק בצורות ובמבנים – או בשמו הרווח "הנדסה". בשיעור נחקור מושגים דוגמת ישר, זווית, ריבוע מעוין ועוד.

איפה אנחנו?

איפה אנחנו? איך עונים על השאלה הזו? בשיעור נלמד על העולם שלנו, נכיר מפות ונלמד לקרוא אותן, נכיר את המקום שבו אנו חיים ומקומות אחרים שבהם חיים א-נשים אחרים. נלמד גם על הזמן שבו אנו חיים ועל אנשים, שחיו בזמנים אחרים. במהלך השנה, נצלם סרטונים ובעזרתם ניצור קשר עם ילדים שחיים במקומות אחרים בעולם.

ג'

אנגלית קרוא וכתוב

באמצעות השפה האנגלית נחקור ונגלה עולמות מופלאים. נחפש אחר אותיות השפה האנגלית ונגלה, איך משתמשים בהם כדי להרכיב מילים ולהשפיע על העולם סביבנו – והכל במסגרת משחק עלילתי מתמשך. חשיפה ראשונית לשפה. הרחבת אוצר מילים, הכרת ה C B A נלמד לקרוא מילים וסיפורים קצרים באנגלית.

בראשית בראנו

נלמד את סיפורי בראשית וסיפורי עמים נוספים דרך שירים, טקסטים שונים, אמנות, ציור ועוד.

ג'אז ותרבות אפרו-אמריקאית

בשיעור זה נלמד על הגיבורים והגיבורות שיצרו ויוצרים ג'אז ותרבות שחורה שחיה ובועטת כבר למעלה ממאה שנים. נאזין למוזיקה ונבחן ממה היא מורכבת ונכיר את הזרמים והסגנונות השונים בתוכה.

דרך התנ"ך

דרך קריאה בטקסט המקראי נלמד להכיר את התרבויות של המזרח הקדום. נכיר טקסטים עתיקים מתקופות שונות בהיסטוריה, נפרש אותם יחד ונגלה מה הם אומרים לכל אחד. נלמד במעגל שיח ונרחיב את המחשבה נשתמש בכלים של לימודי תרבות, פילוסופיה, גיאוגרפיה, היסטוריה ותולדות האמנות.

לפרטים

הומור וסאטירה ישראליים בספרות ובטלוויזיה

מהי סאטירה? האם ההומור הישראלי מכיל בתוכו אלמנטים ״אחרים״? מהן ״פרות קדושות״ שאסור לגעת בהן בהומור? נקרא טקסטים, נצפה במערכונים ונלמד על התפתחות ההומור והסאטירה בתרבות הישראלית לאורך העשורים האחרונים, נצחק (אולי גם קצת פחות..) ובעיקר נהנה.

היו היו פעם תפוח עץ ואייזיק ניוטון אחד…

האגדה מספרת שיום אחד בשנת 1666 אייזיק ישב מתחת לעץ תפוחים, כאשר לפתע תפוח ניתק מן העץ ונפל על ראשו של אייזיק. נפילת התפוח עוררה אצלו שאלה מהותית ביותר, הכיצד ייתכן שתפוח קטן שמתנתק מהעץ נופל ארצה ואילו הירח שהוא גוף ענק אינו נופל עלינו? בשיעור נכיר את סר אייזיק ניוטון, נלמד את 3 חוקי ...

לפרטים

הרכב מוסיקלי

הרכב המוזיקלי ננגן ביחד מוזיקה במגוון סגנונות ונתנסה בנושאים מוזיקליים חשובים ומעניינים כמו אלתור, עיבוד, סאונד ועוד. לאורך השנה נופיע באירועים של בית הספר. נלמד את היסודות של נגינה בקבוצה – הקשבה, כבוד הדדי ודרכי ביטוי עצמי דרך התנסויות מוסיקליות בקבוצה. כמובן שגם נאסוף רפרטואר לקראת ההופעות שנארגן במהלך השנה. תלמידים שמעוניינים להשתתף מתבקשים להגיע ...

לפרטים

חיות ועולמן

שיעור חווייתי ומהנה על עולמן של החיות. כל 3-2 שיעורים נלמד על חיה אחרת ונעמיק באורח חייהן הייחודי. למידה דרך סרטונים, תנועה, תמונות וסיפורים. שיעור שמשלב למידת עמיתים ועבודה בקבוצות.

כוכבים עולים

נלמד על מושגים מתחום האסטרונומיה. כמה כוסות קפה אפשר להכין משביל החלב? איך הירח משפיע על הים? ואיך אנחנו לא נופלים אם כדור הארץ נע במהירות אדירה כל הזמן?

לגו רובוטיקה

נתכנן ונבנה רובוטים ודגמים טכניים מלגו, נתכנת את הרובוטים לפתור בעיות שונות.

לעוף על העפרון

תירגול כתיבה ביחד, דרך עיסוק בסוגים שונים של טקסטים: כתיבה אקטואלית וכתיבה אסוציאטיבית. נלמד לכתוב ולהציג בפני הכיתה את הטקסטים שכתבנו.

מבוא למדעי החומר

בשיעור נטעם מעולם הכימיה והפיזיקה. נלמד מה זה בכלל חומר ואנרגיה ואת המושגים, התופעות וחוקים בהקשרם. כל זאת ילמד, בהלימה עם תוכנית הלימודים במדע וטכנולוגיה של משרד החינוך. שיעור זה יעניק בסיס ידע בנושא ויהווה דרישת קדם לכל שיעורי המדעים המתקדמים בפיזיקה וכימיה.

מבוא למדעי החיים – ביולוגיה

השיעור יעסוק בתופעות, במבנים ובתהליכים ביצורים חיים ובהם; חיידקים, צמחים, בעלי–חיים ואדם. כל זאת ילמד, בהלימה עם תוכנית הלימודים ב מדע וטכנולוגיה של משרד החינוך. שיעור זה יעניק בסיס ידע בנושא ויהווה דרישת קדם לכל שיעורי המדעים, המתקדמים בביולוגיה.

לפרטים

מנהיגות

קבוצת המנהיגות של שכבת ד-ה-ו תיפגש פעם בשבוע על מנת לתכנן פעילויות שכבתיות, לדון בנושאים שמעסיקים את השכבה ולהשפיע. מכל קבוצת חונכות יבחר או תבחר בבחירות דמוקרטיות נציג/ה אחת לקבוצת המנהיגות + ממלא/ת מקום אחת. על הנציגים להיות מחויבים לפעילות למען הנהגת השכבה ולהיות מסוגלים/ות לייצג את הקבוצה שלהם/ן בפגישות. הקבוצה תתחיל להיפגש לאחר חופשת ...

לפרטים

מסע מסביב לשולחן

בשיעור נצא למסע בעקבות מאכלים שונים, נלמד על התרבויות, שמאחורי המאכלים השונים והמנהגים הקשורים אליהם ומידי פעם גם נבשל משהו.

מקהלה בית ספרית

המקהלה ממשיכה לשנתה השניה בבית הספר. בשיעורי המקהלה נשיר בדרכים שונות ומגוונות – נלמד שירים חדשים, קלאסיקות ישראליות ומתרבויות אחרות, נתרגל חימום קולי, סולפז' וניעזר בדמיון שלנו כדי לשפר את ביצועינו הקוליים. מקהלה היא עניין קהילתי לכן חשובה השתתפות רב-גילאית – כולןם מוזמנים/ות! למי הפעילות? לכל השכבות – מתאים לכל מי שאוהב/ת לשיר.

לפרטים

מרכז אותיות ומילים

לימודי העברית בקשת בענן נלמדים במרכזים רב-גילאים ובשיעור "אותיות ומילים". במרכזים מתאפשרת עבודה בקבוצות קטנות לפי רמות וגם למידה אישית וקבוצתית עצמאית. ילדים המעוניינים לרכוש מיומנויות כתיבה וקריאה מקבלים שעתיים שבועיות של למידה במרכז, ושלוש שעות של שיעור "אותיות ומילים".   במרכז – נלמד לקרוא ולכתוב, נכיר טקסטים שונים, נעשיר את אוצר המילים שלנו ונתקדם כל אחד בקצב ...

לפרטים

מרכז מספרים וצורות

השנה נמשיך בדרך לימודי הליבה בקשת בענן בעזרת מרכזים: במקום שיעורי חשבון לפי רמות, יהיו מרכזים רב-גילאים ובהם תתאפשר עבודה בקבוצות קטנות לפי רמות וגם למידה אישית וקבוצתית עצמאית.   במרכז – נלמד על עולם המספרים והצורות, נכיר פעולות חשבוניות ומשמעותן, נבדוק היכן אנחנו פוגשים חשבון בחיי היום יום שלנו, נתרגל מיומנויות חשבוניות ונתקדם בלימודי ...

לפרטים

משנות עולם

שיעור המתמקד בנשים משפיעות לאורך ההיסטוריה, שיצרו שינויים בתפישה בעולם כולו. כל -2 3 שיעורים נלמד על אישה אחרת והערכים עליהם נלחמה. בשיעור נעבוד בקבוצות, נלמד אחד את השנייה ונעזר בכתבות, דיונים, ספרים ותמונות.

נפלאות ה-DNA

בשנת תשע"ח למדנו מהו הדבר הקסום והמרתק הנקרא " DNA …?" כיצד הוא נוצר, היכן וכיצד הוא מאוכסן, על מה הוא משפיע ואחראי, מהי מוטציה ומה הדמיון/ הבדל בין יצורים ממינים שונים ובתוך אותו המין מבחינה גנטית. בהמשך למדנו על חוקי התורשה של מנדל ועל "אפיגנטיקה". השנה נלמד על הורשת תכונות ומנגנוני הורשה של גנים, ...

לפרטים

ספרדית

שיעור מתחילים – לימוד ספרדית דרך משחקים, שירים ועוד. נלמד איך להציג את עצמנו, מספרים, צבעים, אוצר מילים רחב ובלי לשים לב נתחיל לדבר ספרדית. שיעור מתקדמים – לימוד ספרדית בצורה חוויתית. נלמד אוצר מילים רחב, פעלים ועל תרבות של מדינות דוברי ספרדית.

פרויקט סטריט ארט

השנה, נקיים את פרויקט סטריט ארט, בשלושה מישורים מקבילים זה לזה. הפרויקט יהיה מבוסס על שלושה שיעורים: שיעור ריקוד אותו תלמד ממי, המיועד לתלמידים/ות ג'-יב', שיעור אומנות, אותו יוביל עידו דרור, המיועד לתלמידים/ות ז'-יב' ושיעור הפקה מאחורי הקלעים אותו מובילה ג'ו, המיועד ל – ז-יב' תלמידים/ות המעונינים/ות להשתתף בפרויקט יכולים לבחור שיעור ריקוד והפקה מאחורי ...

לפרטים

פרויקט שיא

במהלך השנה בונים ביחד מופע רב תחומי והשנה ילוו מספר מורים את הפרויקט: מאמי(מחול), עידו רוט (מוסיקה),יוני (תאטרון). המופע יהיה רב תחומי ולכל אחד ואחת יהיה מקום להשתלב בו.

א'-יב'

שפת הסימנים

נלמד על התרבות העשירה של חירשים ושומעים שאיבדו את שמיעתם.

שקספיר

השיעור מיועד לתלמידים אשר מעוניינים לפתוח צוהר ליצירתו של וויליאם שייקספיר. נמשיך גם בשנה זו )שנה רביעית של השיעור( במסע אל תוך יצירתו של וויליאם שייקספיר. השנה נתמקד בטרגדיות ובמחזות ההיסטוריים.

תולדות הקולנוע

נצפה בסרטים, ונכיר במאים מרכזיים , ונלמד כיצד הקולנוע התפתח לאורך המאה ה-20 ,נכיר ז'אנרים שונים, נדון ביחס בין ההיסטוריה הכללית של המאה ה- 20 לתולדות הקולנוע.

תיאטרון אל חורוף

בתיאטרון אל חורוף – תיאטרון עם אותיות השפה הערבית, נחשף ל 28 האותיות בשפה הערבית דרך סיפורי אותיות שהילדים יכירו וישחקו את תפקידם לאורך השנה.

תכנות משחקי מחשב

סדנא בה לומדים לתכנן לעצב ולתכנת משחקי מחשב. .השיעור הוא מבוא לתכנות בו מתנסים הילדים ולומדים את יסודות 'השפה' התכנותית בכלים ידידותיים וללא כתיבת קוד תכנות.