החינוך הדמוקרטי

 

החינוך הדמוקרטי הוא חינוך ששם את הילד במרכז, מאפשר לו לבחור את בחירותיו ודוגל בהתייחסות מכבדת וב"גובה העיניים" לילדים באשר הם. הילדים מוזמנים לקחת חלק בוועדות המנהלות את בית הספר ומתוות את דרכו החינוכית והמעשית ובכך שותפים באופן מלא לגיבוש חוקת בית הספר, מיון אנשי הצוות בבית הספר, עריכת עיתון בית הספר וכן לימוד של שיעורים מתוך מערכת הלימוד ("ילדים מלמדים").

 

חופש בחירה ואחריות
חופש הבחירה בחינוך הדמוקרטי מתבטא באחריות אליה נדרשים התלמידים מתוך הבנה ברורה וחד משמעית שחוויות הלימוד הנה משמעותית ואיכותית יותר בשיעורים אותם בוחרים הילדים. הילדים בוחרים את השיעורים שהם ילמדו ובוחרים בכך את נושאי העניין שלהם.
בית הספר מחוייב ללימודי הליב"ה של משרד החינוך לצד לימודי אמנות, צילום, מוזיקה, היסטוריה, מגדר, שירת הארץ, תכנות, שפות, מחול, מסע מסביב לעולם, קומיקס, ועוד. הילדים יכולים להתארגן ולהציג בפני הוועדות את רצונם בשיעור כזה או אחר וכך למעשה יכול כל תלמיד להעמיק את לימודיו בתחומי העניין הייחודיים עבורו.

 

מערכת דמוקרטית אמתית ומלאת קסם
קיימים בישראל בתי ספר דמוקרטיים רבים. בית ספר קהילה הוא בין הוותיקים והיציבים ביניהם והוא מציע למשפחות שבו משפחתיות, חום, מעורבות וקהילתיות.
אנחנו, בקהילה, מאמינים שבית הספר אינו מערך המכין את הילדים לעתיד, אלא ההווה הוא במוקד, בו מתאפשר להם להשתתף במערכת דמוקרטית אמתית ומלאת קסם של ילדות ושל שמחה.

בבית הספר שלנו יש אפס סבלנות לאלימות! ילדים המפרים את חוקי בית הספר ופוגעים בחבריהם נתבעים ומוזמנים ל"משפט" בוועדת דין ודברים בה יושבים נציגי הילדים ומנהלים את המשפט לצד נציגי הצוות.